— Вони починають вивчати білоруську мову і казати, що вони — не білоруси, а литвини! Це вкрай небезпечно!
Такі слова нещодавно пролунали з вуст одного з російських пропагандистів на російському військовому телеканалі “Звезда”. Мовляв, білоруська молодь слухає польське радіо білоруською мовою та починає нею розмовляти. Це подавалося як загроза національній безпеці самої Росії.
Здавалося б, максимально абсурдно — стверджувати, що є проблема в тому, що люди вчать власну ж рідну мову. Єдиний варіант, при якому це виправдано — якщо ти ставиш собі на меті асимілювати цей народ. Таким чином, російські пропагандисти вважають, що білорусів треба якнайскоріше асимілювати. І бачать справжню загрозу в тому, що білорусам важлива власна ідентичність.
З досвіду України ми знаємо, що мало що так зашкодило російській мові, як спроби Кремля перетворити її на зброю агресії та засіб асиміляції. Життя російськомовних в Україні не мало проблем, як Кремль оголосив їхній захист, хай і відверто фальшивим, але все ж приводом для вторгнення в незалежну державу. Причому в ході цього вторгнення, в першу чергу, постраждали суто російськомовні міста — такі, як Бахмут, Маріуполь та Волноваха, були фактично зтерті з лиця землі.
Білоруська мова, на відміну від української, ще не поборола усі загрози своєму існуванню та розвитку. Це викликає побоювання не тільки в патріотично налаштованих білорусів, а й в українців: є загроза втрати великого пласту спільної культури.
Історично білоруська та українська мова — найближчі одна з одною.
Ситуація з білоруською мовою — найбільш наочний показник того, наскільки близька Білорусь до окупації та втрати власної ідентичності. Те, що “Белсат” змушений мовити з Польщі, залишаючи одним з небагатьох масових білоруськомовних медій — величезна проблема. І часу на її вирішення залишилося дуже небагато — за одне покоління білоруська мова може зазнати непоправних втрат. Втім, російська агресія все ж розставила крапки над “і”. Білоруська молодь вже настільки орієнтована на рідну мову настільки, що це помітили навіть російські пропагандисти.
В цьому плані російська агресія в Україні неочікувано дає Білорусі шанс. У випадку, якщо Росія зазнає катастрофічної поразки, вона ослабне настільки, що не зможе продовжувати “повзучу анексію” Білорусі. Але дуже важливо, щоб в цей момент в Білорусі було, кому врятувати та поновити власну мовно-культурну ідентичність.
Щоб більше розуміти по темі: будь ласка, читайте коротку трилогію від ЦБК "Чому білоруси не росіяни". Про емоції українців щодо білорусів та найбільшу кількість білорусів у лавах Сил оборони України.
Другий матеріал про те, як українське незнання білорусів допомагає росіянам просувати тему про "адін народ".
А також короткий розбір, як ставлення білорусів до війни показує різницю між білоруським та російським суспільствами.
Hozzászólások