top of page

Люблінський трикутник має виробити спільні дії щодо захисту білоруських добровольців, - Магда

Кричущий випадок з затриманням білоруса Василя Веремейчика у В’єтнамі буквально сколихнув спільноту. Спочатку екс-бійця полку Калиновського не прийняла Литва, а згодом він був заарештований в Південно-Східній Азії, куди змушений був переїхати, аби знайти собі притулок. Буквально одразу Веремейчика екстрадували в Білорусь. На яких підставах демократичні країни відмовляють білорусам у захисті, і що треба зробити, аби запобігти цьому?


Кейс Веремейчика може стати трігером для подальших кроків щодо створення програми захисту білоруських добровольців на території країн ЄС. Хоча підстави, через які колишній офіцер був змушений покинути Європу, дещо втаємничені. Останнім словом у цій справі було рішення спецслужб Литви, який визнав білоруса, що просив притулку, «загрозою державній безпеці». Деякий час Веремейчик провів у Грузії, а потім перебрався до В’єтнаму. Як виявилось, саме цей крок став для білоруса фатальним – зараз він в застінках КДБ у Білорусі.

 

Василь Веремейчик був лейтенантом білоруської армії. У 2020 році він брав участь в демонстраціях проти Олександра Лукашенка, і навіть отримав 15 діб арешту. Після цього він переїхав до Львова, в Україну, а коли почалася війна з Росією, пішов добровольцем до полку ім. Калиновського. Своїм указом Олександр Лукашенко позбавив його військового звання – серед інших військових і силовиків, які підтримували опозицію. Наприкінці 2022 року Веремейчик завершив службу, та переїхав до Литви. Відмову  у політичному притулку він отримав через…попередню службу в армії Білорусі!

 

Експерт Центру білоруських комунікацій Євген Магда, попри трагічні обставини, закликає не шукати винних в цій ситуації.

 

— Це дуже важкий урок. Насправді найменше хочеться в чомусь звинувачувати самого Василя Веремейчика, адже він воював за Україну, і навіть отримав важке поранення в боях. Але зараз шукати винних непродуктивно. Я розумію, що Лукашенко і його режим захочуть показати, як вони називають, «справу», засудити Веремейчика, можливо, навіть до смертної кари.


 

І світ, зокрема, сусіди Білорусі, насамперед країни Люблінського трикутника – який останнім часом якось непомітний, чи не так? — Польща, Литва, Україна повинні виробити спільні дії, щоб цього не повторилося.

 

Іншими словами, потрібно змінити процедури. Крім того, в Литві змінилася влада, і для цього зараз є всі шанси.

 

Магда закликає виробити спільний протокол дій, які запобігатимуть подібним випадкам. Політолог закликає залучити до роботи білоруських волонтерів, а також правозахисників з інших держав. Бо випадок Веремейчика не унікальний. Так, нещодавно у Венесуелі потрапили в полон двоє колумбійців, які служили в Збройних силах України. Їх екстрадували до Росії.

 

Авторитарні країни, навіть якщо й завдаються промахів, ніколи їх не визнають. Демократія також може робити помилки. Але вона має їх виправляти.

Kommentare


bottom of page