«Лукашенко сам створював напругу на кордоні, сам знімав напругу», – розповідали українські канали. Але ж залишається питання, навіщо було нагнітати цю напругу, погрожувати диверсантами, розплатою, ганяти туди-сюди військових і техніку, а потім їх повертати?
«Ситуація навколо маневрів білоруської армії біля білорусько-українського кордону насправді трагікомічна», – зазначає в експрес-коментарі «Солідарності» наш експерт, директор Українського інституту світової політики Євген Магда. — Трагікомічність полягає в тому, що ці маневри сповнені імітації, піару та кривавих ігор.
У березні-жовтні 2022 року сотні ракет пролетіли з території Білорусі над територією України, і Україна про це не забула.
Тому коли Лукашенко починає говорити про свою миролюбність, це виглядає, з одного боку, досить смішно, а з іншого – це сміх зі сльозами на очах, тому що його «миролюбність» коштувала багатьох людських життів.
Але якщо повернутися до реальної ситуації, то Лукашенко боїться втягнути свою армію у війну проти України. Він боїться, що Москва змусить його це зробити (а слід зазначити, що після 24 лютого 2022 року повідець, на якому Кремль тримає Лукашенка, стає все коротшим, тому він змушений діяти так, щоб його трохи послабити).
Це, припускає політолог, і є причиною імітації білоруським режимом «небезпеки» на білорусько-українському кордоні, щоб її відбити, потрібно було підтягувати «Полонези» та «Іскандери».
Але той, хто має тверезу пам’ять, хто знає розставлення сил білоруської та української армій і знає рівень боєготовності білоруської армії, той усвідомлює, що для Білорусі участь в агресії проти України – це авантюра. А в Україні немає потреби, інтересу, необхідності збільшувати фронт на тисячу кілометрів у протистоянні з Росією, тому що Білорусь сьогодні підпорядкована Росії.
– Тому коли Лукашенко приходить і каже, що вони, мовляв, «домовилися», «після нашої певної роботи українці вивели війська» – це піар для внутрішнього споживача.
Це нагадує рядки офіційного гімну Білорусі: «Ми, беларусы, мирные люди». Це правда, і в Україні знають, що білоруси – звичайні білоруси – не хочуть воювати, тому що між українцями та білорусами завжди були нормальні добросусідські відносини. Відповідно, ми й надалі будемо слідкувати за цим.
Але Білорусь має чітко розуміти, що такі провокації не покращують відносин між нашими країнами. І те, що сьогодні збереглися дипломатичні відносини – це добра воля України, і це теж треба розуміти. Тому Лукашенко все одно буде обмежений у своїх діях, і, на мій погляд, ситуація буде більш-менш стабільною.
Ніяких військових дій для утримання влади Лукашенка на білорусько-українському кордоні не буде, це для мене зрозуміло. А якими будуть наслідки чи інші кроки – життя покаже.
Зміни в Білорусі зараз сильно залежать від загальної ситуації у світі, і перш за все від розвитку українсько-російської війни. Тому я хотів би, щоб громадяни Білорусі усвідомили, що тільки поразка Росії може спричинити реальну зміну влади в Білорусі – на таку, яка буде не підспівувати Кремлю, а захищати інтереси вашої чудової та цікавої країни.
Comentarios