ЧОМУ ВІЙНА В УКРАЇНІ Є ІСТОРИЧНИМ МОМЕНТОМ ДЛЯ ЄВРОПИ?
Широкомасштабна агресія Росії проти України позначила низку викликів, з якими зіткнулися країни Європи. Наш континент продовжує бути одним з центрів суспільно-політичних процесів у світі. І завершення російсько-української війни спричинить значні зміни та перетворення для всієї Європи.
ПЕРЕДУМОВИ
- Російсько-українська війна стала найбільшим військовим конфліктом у Європі після 1945 року. Агресія Кремля не лише підважила основи європейського співіснування, але і поставила питання про ефективність європейських та світових міжнародних організацій.
- Розвиток подій російсько-української війни зробив актуальним зміну політики добросусідства та засвідчив, зокрема, кризові явища всередині ОБСЄ як організації, покликаної забезпечувати мир та стабільність на континенті.
- Агресія Кремля стала, серед іншого, наслідком політики Європейського Союзу щодо Росії, побудованої на правилах business as usual.
- Кількість жертв агресії та масштаби спричинених нею руйнувань дозволяють говорити про шоковий ефект, спричинений діями Російської Федерації в Україні.
- Ми спостерігаємо трансформацію континенту, а російсько-українська війна стала потужним каталізатором перетворень загальноєвропейського масштабу.
ОСОБЛИВОСТІ
- Україна як найбільша країна Європи потерпає від війни, і її наслідки транслюються на переважну більшість країн континенту.
- Всі члени Європейського Союзу увійшли до формату «Рамштайн», союзницею Росії стала лише Білорусь.
- ЄС та претенденти на участь у європейській інтеграції запровадили проти Росії безпрецедентні санкції, що зменшило темпи економічного зростання у Європейському Союзі та породило механізми їх обходу та мінімізації.
- Спричинена російським широкомасштабним вторгненням міграційна криза стала найбільшою в Європі після Другої світової війни, її наслідки будуть відчуватися протягом тривалого часу.
- Росія здійснила на території України акт екоциду (підрив греблі Каховської ГЕС), систематично проводить депортацію населення окупованих територій та вдається до викрадення дітей, використовує елементи ядерного шантажу.
- Російські окупанти здійснили в Україні безпрецедентні за масштабами воєнні злочини, які передбачають створення спеціального судового органу для покарання винних.
- Країни Європи суттєво зменшили власну енергетичну залежність від Росії.
- Європейський Союз взяв на себе лідерську роль у військово-технічній допомозі України, вперше у власній історії надаючи допомогу подібного роду країні, яка не є членом ЄС.
- На території континенту поширюються фейки та активізувалися прояви ксенофобії, що стало інструментами активності Росії.
НАСЛІДКИ
- Білорусь, Молдова, Україна завершують процеси становлення політичних націй, які дозволять сформувати цілісну картину Європи як об’єднання націй.
- ЄС взяв на себе зобов’язання виступити оператором відновлення України, що дозволяє припустити прискорення темпів економічного розвитку на континенті після завершення російсько-української війни.
- Європа отримує можливість максимально зменшити російський вплив на суспільно-політичні та економічні процеси на континенті.
- Європа отримала шанс позбавитися авторитарного компоненту у власному суспільно-політичному житті.
Comentários