В колах білоруської опозиції зберігають стриманий оптимізм щодо політики майбутнього очільника США щодо боротьби з режимом Лукашенка. І, хоча й багато хто ототожнював свої майбутні плани з кандидаткою від демократів, посипати голову попілом, тут, схоже, не збираються. Принаймні, попередні коментарі, які оприлюднили ключові представники Об'єднаного перехідного кабінету, поки свідчать про намагання налагодити стосунки з оточенням Дональда Трампа. Принаймні, у команді майбутнього президента США ще залишились люди, які добре пам'ятають протести 2020-го року, і вибудовували заходи протидії Лукашенку.
Радник Світлани Тихановської Франак Вячорка погоджується: наразі багато хто хвилюється, що Дональд Трамп може перестати підтримувати Білорусь. Адже з демократами у білоруської опозиції було повне взаєморозуміння. Однак у Сполучених Штатах одна людина не визначає політику. І тема Білорусі, хоч і не стоїть зараз на порядку денному, але об'єднує обидві сторони, впевнений Вячорка. Тим більше, білоруська опозиція має хороші контакти з обома сторонами.
Що ж, варто пам’ятати, що Трамп керував у 2020 році, коли почалися протести. Одним із перших політиків, які відвідали Тихоновську у 2020 році, був Стів Біган, друга особа в Держдепі, також республіканець. Ще за Трампа була призначена Джулі Фішер, яка відіграла надзвичайно важливу роль у розвитку політики щодо Білорусі.
Багато з тих чиновників, які зараз займаються Білоруссю, продовжать цим займатися. Головний виклик – як зберегти Білорусь на порядку денному.
Так само обережно, але впевнено висловлюється і Світлана Тихановська. Вона вже привітала Трампа з перемогою.
“Це була дуже цікава виборча гонка. Я дивився на неї навіть із заздрістю, бо білорусів багато років позбавляли права вибору. Це справжня розкіш не знати, хто буде наступним президентом. Такі вибори – живі, динамічні, емоційні, а головне прозорі та чесні – ми б хотіли бачити в Білорусі”.
Тихановська очікує, що політика США щодо Білорусі буде рішучою, послідовною та принциповою. І розраховує на продовження співпраці між демократичними силами Білорусі та США, в тому числі в рамках Стратегічного діалогу.
Власне, інших варіантів протягом найближчих чотирьох років все одно не буде.
Comments