top of page

«Що робити з Білоруссю?» у 2023 році: три поради від Тишкевича


Україні варто підтримувати консенсус білоруського суспільства щодо неучасті Збройних сил Білорусі у війні проти України, дистанціювати владу і суспільство Білорусі від Росії та підтримувати білоруську національну ідентичність. Саме за цими векторами радить працювати українській стороні білоруський експерт Ігор Тишкевич.


Результати власного дослідження «Розібратися в білорусах» Тишкевич презентував на базі «Інституту майбутнього» в Києві в колі українських та білоруських експертів, політиків і представників Полку Калиновськго.


Абсолютна більшість білорусів не вважають цю війну своєю і не бачать в українцях ворогів.


Ключовим фактором, що визначає нині Білорусь є небажання білоруського суспільства брати участь у війні. Як би не намагалася російсько-лукашенківська пропаганда знелюдити українців, 70-80% білорусів виступають проти участі Білорусі у війні. Ця ситуація практично не змінилася з лютого 2022 року.


«Це обмежувач для дій Лукашенка: ухвалення рішення, яке не сприймає понад 70% населення, не лише похитне його владу, а й створить можливості для широкої підтримки населенням дій у відповідь», - стверджує Ігор Тишкевич.

Білоруська ідентичність є антидотом від поглинання Росією і передумовою майбутнього успіху.


Білоруська ідентичність певною мірою притаманна більшості громадянам республіки: і «свідомим», і «радянським» білорусам. Це важливий фактор стримування російської політики поглинання.


«А створення стійкої, національно орієнтованої (білорусоцентричної) конфігурації суспільства призведе до зміни політичного режиму», - прогнозує експерт.


На схожих проблемних позиціях ідентичності свого часу перебували такі країни, як: Норвегія, Ірландія, Данія. Тепер вони – успішні держави. На цю ж дорогу став нині Казахстан.


Геть від Росії!


Наявність білоруської ідентичності дає усвідомлення національних інтересів. Саме тут варто пояснювати білорусам, що жодного пристойного майбутнього в союзі з РФ не буде. Ні для економіки, через санкції та технологічну відсталість, ні для комфортного життя людей. Росія послідовно ізолюється, деградує та опускається в хаос.


Білоруське суспільство значною мірою сегментоване, акцентує Тишкевич. І саме цю сегментацію плекав Лукашенко. Оскільки він спирається на так званих «радянських» білорусів. Втім, за останні десятиліття їх значно поменшало від приблизно 50 до 30%. І як було сказано вище, білоруськість притаманна усім сегментам суспільства. Тому, для кожного із них варто напрацьовувати свої смисли й символи для пояснення, що зближення з РФ означає гарантовані негативні наслідки вже сьогодні та на перспективу.


«Потрібно стимулювати популярність ідей дистанціювання Білорусі від Росії. Не лише зараз, під час війни, а й у майбутньому», - наголошує Ігор Тишкевич.


Отже, якщо залишити голу суть сказаного вище, то Україні слід підтримувати білоруський пацифізм, національну ідентичність і тягнути її геть від Росії.


Comments


bottom of page